- Thermoptek Multi-Sensor-teknik som används av över 90% av brittiska brand- och räddningstjänsten.
- Snabbare reaktion på alla brandtyper och löser argument mellan joniska och optiska larm.
- Säkert förseglad för livslängd, ger alltid funktion och ultimat skydd av egendom.
- Betydande energibesparande egenskaper.
- Lågprofil estetisk design.
- Central knapp - test / Smart paus / lokalisering.
- Snabbmonterad bottenplatta.
- Sekundär back-up summer.
- Möjlighet till radiokommunikation, Wi-Safe2 , ZigBee , Z-Wave (radiomodul köpes separat)
| Larmsignal | ≥ 85 dB / 3 m |
|---|---|
| Seriekopplingsbar | Ja |
| Utbytbart batteri | Nej |
| Livslängd batteri | 10 år |
| Temperaturområde | -10 ºC / +45 ºC |
| Pausfunktion | Ja |
| Strömkälla | 230V with battery backup |
| Detektionstyp | Optisk detektionskammare |
| Certifiering | EN 14604 |
| Strömkälla | 230V |
| Statistiknummer | 8531103000 |
| IEC std | 123A |
| E-nummer | 6304924 |
| Varumärke | Fireangel |
| Tillverkningsland | Polen |
| Enhet | ST | 1-P | EXKRT |
|---|---|---|---|
| Antal st/enhet | 1 | 1 | 20 |
| Bruttovikt (kg) | 0.35 | 0.33 | 7 |
| Nettovikt (kg) | 0.258 | 0.258 | |
| Bruttovolym (m3) | 0.00162 | 0.03232 | |
| Nettovolym (m3) | |||
| Längd (mm) | 59 | 309 | |
| Höjd (mm) | 43 | 151 | 316 |
| Bredd (mm) | 141.5 | 151 | 331 |
| EAN kod | 0816317002640 |