Trådlös fjärrkontroll för LUMA-systemet som används för att testa, pausa och lokalisera sammankopplade varnare.
• Test- och pausfunktion för LUMA-varnare
• Lokaliserar utlöst varnare
• Montering med magnet eller 3M-tejp
• Batteri med upp till 3 års livslängd
• Kan anslutas till Smart Life via Luma Hub
Beskrivning
Trådlös fjärrkontroll för LUMA-systemet som gör det möjligt att hantera sammankopplade varnare centralt. Produkten används för att testa enheter, pausa larm och identifiera vilken varnare som har utlöst larmet.
Egenskaper och användning
Fjärrkontrollen kommunicerar trådlöst med varnare i Luma-serien och gör det möjligt att utföra funktionstester och pausa larm utan att behöva nå varnare som är monterade i tak eller på vägg. Den kan också användas för att lokalisera den varnare som har aktiverats i systemet.
Produkten kan användas tillsammans med LUMA-varnare såsom brandvarnare, värmevarnare och kolmonoxidvarnare.
Fjärrkontrollen kan monteras med magnet eller 3M-tejp och levereras med batteri.
Säkerhet och kvalitet
När fjärrkontrollen används tillsammans med Luma Hub (säljs separat) kan systemet anslutas till Smart Life-appen för att visa status och skicka notiser.
| Sändningsfrekvens | 868 MHz |
|---|---|
| Seriekopplingsbar | Ja |
| Utbytbart batteri | Ja |
| Livslängd batteri | 3 år |
| Temperaturområde | -10 °C / +55 °C |
| Pausfunktion | Ja |
| Strömkälla | CR2450 |
| Certifiering | CE |
| Strömkälla | DC3V (1xCR2450) |
| Modell | RC350 |
| Statistiknummer | 8531900000 |
| IEC std | X |
| E-nummer | 6304247 |
| Produktserie | Luma System |
| Varumärke | Housegard |
| Tillverkningsland | Kina |
| Enhet | ST | 1-P | INKRT | EXKRT | PALL |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal st/enhet | 1 | 1 | 10 | 40 | 1120 |
| Bruttovikt (kg) | 0.125 | 0.0943 | 1.1 | 5 | 165 |
| Nettovikt (kg) | 0.047 | 0.0415 | 0.47 | 1.88 | 4 |
| Bruttovolym (m3) | 0.00056 | 0.00423 | 0.02275 | ||
| Nettovolym (m3) | 7 | ||||
| Längd (mm) | 92 | 37 | 197 | 425 | 1200 |
| Höjd (mm) | 37 | 122 | 102 | 225 | 1130 |
| Bredd (mm) | 92 | 93 | 211 | 238 | 800 |
| EAN kod | 7320896040328 | 17320896040325 | 27320896040322 |
Du kan testa brandvarnarna på flera sätt, beroende på vilket tillbehör du har:
-
Direkt på enheten: Tryck på testknappen för att kontrollera att varnaren larmar.
-
Via appen: Om du har hubben installerad och ansluten till Smart Life-appen, kan du testa brandvarnarna via appen – även flera samtidigt.
-
Med fjärrkontroll (tillbehör): Har du fjärrkontrollen kopplad till systemet, kan du enkelt testa alla sammankopplade varnare med ett knapptryck.
🔔 Oavsett metod rekommenderar vi att du testar dina brandvarnare en gång i månaden för att säkerställa att allt fungerar som det ska.