- RLYM-1 tillhandahåller ett trådbundet gränssnitt för det lokala larmnätverket.
- 2 x NO / NC-reläutgångskontakter kan utlösas av ett anslutet FireAngel-larmsystem.
- Båda reläkontakterna klassade upp till 250V AC - 5A / 30V DC -5A.
- RLYM-1 (trådbunden sammankoppling) -reläet kan också skilja mellan rök- / värme- och CO-larmsignaler samt aktivera en lämplig reläkontakt oberoende av den andra, vilket kan vara särskilt användbart i vissa installationsinställningar - valbart via doppbrytare.
- Reläkontakter kan leverera antingen en “pulssignal” eller en “kontinuerlig kopplad signal” - valbart via kanalinställning (dip switch).
- Reläkontakterna drivs av 230V eller via batteribackupceller i händelse av ett strömavbrott.
- Kan ta emot en extern strömkälla från någon annanstans i en fastighet. Den externa triggeringångsspänningen är valfri och kan utlösas av en 12-24V DC-strömförsörjning.
- 10-års förseglat litiumbatteripack teknologi (under normala förutsättningar).
- Indikering vid låg batterinivå / förbrukad livslängd via summermeddelande. Båda reläkontakterna kommer att felsäkra vid lågt batteri.
- Inbyggd testknapp för reläkontakt-test (används vid regelbundna servicekontroller och vid första installationen).
| Seriekopplingsbar | Ja |
|---|---|
| Temperaturområde | 0 °C / +40 °C |
| Pausfunktion | Ja |
| Strömkälla | 230V with battery backup |
| Statistiknummer | 8531103000 |
| IEC std | 123A |
| Varumärke | Fireangel |
| Tillverkningsland | Nederländerna |
| Enhet | ST | 1-P | EXKRT |
|---|---|---|---|
| Antal st/enhet | 1 | 1 | 4 |
| Bruttovikt (kg) | 0.047 | 0.0447 | 0.1883 |
| Nettovikt (kg) | 0.0353 | 0.0353 | |
| Bruttovolym (m3) | 0.00097 | 0.00536 | |
| Nettovolym (m3) | |||
| Längd (mm) | 44 | 51 | 125 |
| Höjd (mm) | 84 | 90 | 195 |
| Bredd (mm) | 198 | 213 | 220 |
| EAN kod | 0816317004880 | 10816317004887 |
Produktdokument